top of page
'Galeyr "spöket"'

'Galeyr "spöket"'

David Gråbergs

Fem av fem

kanonkulor!

Det finns alltid saker man kan vara en del av. Det är mycket skratt och mycket andra känslor som visas och spelas på vilket jag tycker är helt fantastiskt. Att få vara en del av denna fantastiska värld med så många underbara människor var helt otroligt. Man fick se så många olika stilar av pirater, smugglare och adelspersoner. Det var riktigt intressanta konversationer och händelser. Man hamnade verkligen i en helt annan värld när lajvet drog igång och man höll sig i den världen hela vägen fram till slutet när man motvilligt fick packa ihop. och åka hem.

Lugnet före stormen - Framtidens pris (Minilajv sommar 2025)

fre 22 aug.

|

Risön Florarna

Besök utkanten av Tundlabarnssamhället Daemdûr under det här spännande minilajvet i The Tundlaheim Saga!

Registrering är stängd
Se andra evenemang
Lugnet före stormen - Framtidens pris (Minilajv sommar 2025)
Lugnet före stormen - Framtidens pris (Minilajv sommar 2025)

Tid och plats

22 aug. 2025 17:00 CEST – 24 aug. 2025 12:00 CEST

Risön Florarna, 819 66 Lövstabruk, Sverige

Gäster

Om evenemanget

När vindarna stillnar och röken lagt sig över Tundlaheims bukter samlas de som ännu står inför det oundvikliga. På den mytomspunna ön Daemdûr, där tundlabarnens öde en gång formades, möts nu gamla vänner, rivaler och framtidens skuggor i ett sista lugn före stormen.


Lugnet före stormen – Framtidens pris är ett stämningsfullt värdshuslajv i utkanten av samhället. Dagarna innan ett stort strategimöte hålls, samlas pirater, mystiker och avfällingar i en enkel skärgårdsloge för att dricka, minnas, smida pakter - eller bryta dem. Mandraks återuppståndna piratjägarflotta rustar i Indra. De fria folken måste hinna före. Men vad är framtidens pris?


Det här är ett intimt minilajv för dig som älskar berättelsernas djup och kampanjens konsekvenser. Vi bjuder på dramatik, förtätad stämning och ett ovanligt djupt narrativt nedslag i tundlabarnens historia, tidigare bara skymtat i legender.


🗓 Datum

22–24 augusti 2025 (fredag–söndag, vecka 34)


📍 Plats


Tickets

  • Deltagaravgift - Standard

    Det här är avgiften man betalar för att delta på hela lajvet. Med deltagaravgift - standard får man tillgång till boende i sovsal, enkel vandrarhemsstandard. Medtag egna lakan. En kan också välja att ta med ett eget tält. OBS: Alla deltagare blir medlemmar i Förenade Lajvare. +mat inkluderar: Totalt 4 mål mat: Sen middag under torsdag (21:00), frukost lunch och middag under lördagen.

    Från 449,00 kr till 799,00 kr

    Slutsåld
    • 449,00 kr

      +11,23 kr biljettserviceavgift

    • 799,00 kr

      +19,98 kr biljettserviceavgift

    Detta evenemang är slutsålt

    Dela detta evenemang

    • White Spotify Icon
    • White Facebook Icon
    • Instagram
    • Patreon
    jarnvilja_edited.png

    Järnvilja

    Järnvilja

    SE900304402201

    FL

    Förenade Lajvare

    Eskilstuna

    © 2023 by  Jonathan Stjernlöf - Sverige

    bottom of page